Rośliny podnoszące funkcję poznawcze.

Jak wspomóc funkcję poznawcze swojego organizmu? Co zrobić aby nasza pamięć, koncentracja, mowa oraz inne, bardziej złożone procesy (np. wykonywanie obliczeń, myślenie abstrakcyjne, formułowanie sądów) były w szczytowej formie?

Z pomocą przychodzą nam zioła, które nasilają neurogenezę. Są nimi m.in.:

  1. Brahmi (Bacopa Monnieri) -  jest jedną z najznamienitszych roślin w systemie tradycyjnej medycyny Ajurvedyjskiej. Zioło to w Indiach jest wykorzystywane już od kilku tysięcy lat, przede wszystkim przy leczeniu bezsenności, padaczki oraz jako surowiec uspokajający. Obecnie preparat ten jest znany głównie jako środek poprawiający pamięć oraz koncentracje. Badania kliniczne pokazują, iż stosowanie tej rośliny pomaga w regeneracji funkcji mentalnych u dzieci cierpiących na ADHD oraz funkcji kognitywnych u osób po udarach mózgu. Powyżej opisane efekty Bacopa Monnieri zawdzięcza saponiną steroidowym, które przyczyniają się do modulowania układu cholinergicznego.
  2. Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) - jest to jedna z bardziej popularnych roślin w TCM. Jej korzeń występuje pod nazwą Huang-Qin. Terenem rodzimego występowania tarczycy bajkalskiej jest Azję, a w szczególności jezioro Bajkał - od którego pochodzi jej nazwa. Roślina ta jest bogatym źródłem przede wszystkim flawonów m.in. bajkaliny, bajkaleiny, wogoniny oraz wogonozydu. Według TMC Scutellaria baicalensis wykazuję przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe oraz regeneracyjne na płuca oraz wątrobę. Obecnie medycyna akademicka postrzega to zioło, jako przede wszystkim preparat adaptogenny, który wykazuję m.in. działanie neuroprotekcyjne. Badania pokazują, iż flawony izolowane z tarczycy bajkalskiej działają ochronnie w stosunku do komórek mózgu, w szczególności na neurony hipokampa, który odpowiada za procesy pamięciowe.
  3. Miłorząb japoński (Gingko biloba) - jest to jeden z najstarszych gatunków drzew, który do Europy przywędrował z Chin w XVIII wieku. Wyciąg z miłorzębu japońskiego zawiera ponad 60 bioaktywnych składników, z czego najistotniejsze są flawonoidy i terpenoidy. Badania pokazują, iż roślina ta wykazuje przede wszystkim właściwości neuroprotekcyjne, antyoksydacyjne, stabilizacji błony komórkowej oraz inhibitora czynnika płytkowego. Wyciąg z Gingko biloba przeciwdziała neurotoksycznemu efektowi działania glutaminianów, które tak chętnie dodawane są do naszej żywności. Dodatkowo ekstrakty z tej rośliny wpływają ochronnie na uszkodzenia neuronalne, których przyczyną było niedokrwienie.
  4. Ashwagandha (Withania somniphera) - jest to zioło, które swoją popularność zawdzięcza medycynie ajurwedyjskiej. Należy do roślin adaptogennych czyli takich, które normalizują funkcję organizmu i wzmacniają odporność na stres fizyczny i psychiczny.  Swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim alkaloidom, laktonom oraz saponinom. Głównym źródłem tych substancji aktywnych są korzenie i to właśnie z nich tworzy się ekstrakty lecznicze. Badania akademickie pokazują, iż roślina ta dobrze sprawdzi się w przeciwdziałaniu zapaleniu stawów, astmie, a także lęku, bezsenności oraz zaburzeniach neurologicznych w tym m.in. depresji.

Po więcej ciekawych informacji znajrzyj na nasz kanał na YouToube! <3