Dlaczego warto stosować kurkumę w naszej kuchni?

Czy wiesz czym jest ostryż długi?

Jeśli to słowo nic Ci nie mówi, zapewne skojarzysz powszechnie używaną nazwę - kurkuma. Jest to roślina z rodziny imbirowatych, dlatego z zewnątrz łudząco przypomina mniejszych rozmiarów imbir. Kurkumę wyróżnia szczególnie intensywnie pomarańczowe wnętrze. Bohaterka dzisiejszego artykułu ma szereg prozdrowotnych właściwości.

Jakie dobro może przynieść Twojemu organizmowi spożywanie tego niesamowitego kłącza?

Za prozdrowotnymi właściwościami kurkumy stoi głównie zawarta w niej kurkumina - organiczny związek chemiczny. Ostryż długi wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, dlatego może okazać się niezwykle pomocny między innymi przy Hashimoto, zespole metabolicznym, chorobach serca, chorbach neurodegeneracyjnych, cukrzycy czy RZS. Kurkuma posiada również aktywność przeciwgrzybiczą oraz przeciwbakteryjną. Wykazano, że kurkumina jest w stanie wyeliminować gatunki Candida poprzez uszkodzenie białka grzybów niezbędnych do ich egzystencji. Badania pokazują, że roślina ta może być także pomocna w walce z Helicobacter Pylori.
Ostryż długi jest świetnym antyoksydantem, ponieważ indukuje biosyntezę glutationu, będącego jedną z najważniejszych cząsteczek działających przeciwzapalnie oraz przeciwutleniająco. Oznacza to, że spożywanie kurkumy wraz z zbilansowaną dietą, to świetny sposób na zahamowywanie procesów starzenia.
Roślina ta zawiera dodatkowo cenne witaminy i minerały, m.in. witaminy z grupy B - tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy, ale również i witaminy E, K, żelazo, cynk, magnez, fosfor oraz wapń. Ostryż długi stymuluje także do działania enzymy trawienne. Za jego sprawą, pobudzone może być wydzielanie gastryny, sekretyny oraz enzymów trzustkowych.                   

Pamiętaj jednak o bardzo ważnej zasadzie!

Kurkumina sama w sobie nie jest stabilnym związkiem - jest słabo rozpuszczalna, dlatego by zwiększyć jej przyswajalność w organizmie i zachować wszystkie właściwości prozdrowotne, zalecamy łączyć ją z piperyną zawartą w pieprzu oraz dobrymy jakościwo tłuszczami. 

Nie zwlekaj i zacznij stosować regularnie kurkumę w swojej kuchni już od dziś!