Dieta rozdzielna

Tyle pokarmu i napoju należy przyjmować, aby pokrzepić siły – nie osłabić.

Asklepiades

Podstawową zasadą diety rozdzielnej jest prawidłowe łączenie pokarmów dla najlepszego trawienia, dobre trawienie ma ogromne znaczenie dla zdrowia wszystkich narządów. Dobre trawienie jest również podstawowym celem w odżywianiu wg pięciu przemian.

Dr William Howard Hay był pionierem kierunku diety rozdzielnej na rynku zachodnim.

W diecie rozdzielnej działamy wbrew powszechnie przyjętym zasadom tzw. diety zbilansowanej (węglowodany, białka, tłuszcze - spożywane w jednym daniu). Unikamy jednak katastrofy trudnego wchłaniania, złego samopoczucia, nawykowych zaparć, wzdęć i nadmiernej fermentacji prowadzącej do nieprzyjemnych gazów. Jednak podwaliny pierwszych zasad trofologii - nauki łączeniu ze sobą artykułów spożywczych - znajdziemy już w naukach starożytnych chińskich taoistów.

Spożywanie podczas tego samego posiłku wielu różnych składników powoduje "trawienny zamęt" i trudność z wytworzeniem wszystkich potrzebnych enzymów jednocześnie. Trawienie przebiega wtedy częściowo z powodu działania bakterii, które zawsze powodują fermentację. Zasady łączenia pokarmów wywodzą się z fundamentalnego prawa fizjologii trawienia, które mówi, że CAŁKOWITE WCHŁANIANIE POŻYWIENIA JEST REZULTATEM DZIAŁANIA ENZYMÓW TRAWIENNYCH, bowiem różne rodzaje żywności (nawet z tej samej grupy) wymagają odpowiednich i unikalnych enzymów.

Prostsze posiłki trawi się lepiej. Prosty styl odżywiania utrzymywany w czasie zdrowia jest również sposobem na zachowanie sił życiowych. Posiłek składający się z jednego, dwóch lub kilku produktów nie oznacza niedostatku składników odżywczych, ponieważ każdy następny może zawierać inne pokarmy.

Ogólny podział na grupy produktów wg dr Hay’a:

1. GRUPA BIAŁKOWA 2.  GRUPA NEUTRALNA 3.  GRUPA WĘGLOWODANOWA
to białko zwierzęce oraz nabiał czyli: mięso, wędliny, drób, ryby, jaja, mleko, jogurty, sery żółte i białe oraz warzywa strączkowe. są to warzywa (WYŁĄCZAJĄC ZIEMNIAKI I KUKURYDZĘ), owoce, nasiona (słonecznik, orzechy etc.), oleje, oliwa, masło, miód i słodzik, kawa i herbata, soki warzywne i owocowe, woda. pieczywo, kasze, płatki, muesli, ryż, ziemniaki, makarony, owoce suszone, cukier, kukurydza, ciasta, inne słodycze…
mięso gotowanegotowany drób

gotowane kiełbasy i wędliny

gotowane, nie wędzone ryby

gotowane owoce morza

wyroby sojowe

jajka

mleko

ser żółty o zawartości tłuszczu do 50% w s.m.

gotowane

pomidory

soki owocowe,

wytrawne wina,

herbaty owocowe

owoce jagodowe (oprócz czarnych jagód)

owoce ziarnkowe (oprócz słodkich miękkich jabłek)

owoce pestkowe

winogrona

owoce cytrusowe

owoce egzotyczne (oprócz bananów oraz świeżych fig i daktyli)

tłuszcze (oprócz utwardzanych, białych tłuszczów)

zakwaszane produkty mleczne

słodka śmietana i śmietanka do kawy

sery o zawartości tłuszczu min. 60% w s.m.

białe sery

surowe lub wędzone wędliny

surowe mięso

surowe, marynowane lub wędzone ryby

warzywa i sałaty

grzyby

kiełki i zarodki

zioła i przyprawy

orzechy (oprócz ziemnych) i nasiona

czarne jagody

rodzynki

oliwki

żółtko

drożdże

bulion warzywny

wysokoprocentowe

czyste alkohole

żelatyna

zboża pełnoziarnistekasza gryczana

 

produkty pełnoziarniste

ziemniaki

banany, kruche i słodkie jabłka, świeże figi i daktyle

suszone owoce (oprócz rodzynek)

fruktoza, miód, syrop klonowy, nektary z gruszek i jabłek

mąka ziemniaczana

proszek do pieczenia

budyń

W posiłkach można łączyć dowolnie produkty z grup 1 i 2 oraz 2 i 3 (czyli grupa białkowa z neutralną albo grupa węglowodanowa z neutralną). Wykluczone jest łączenie grupy białkowej z węglowodanową.

Nie można więc jeść mleka z płatkami, a jedynie z owocami. Nie można mięsa z ziemniakami ani z ryżem, ale np. ryż z duszonymi na łyżeczce oleju warzywami itd…

PRZYKŁAD:
Owoce i pokarmy słodzone powinny być jadane osobno albo w maleńkich ilościach na końcu posiłku:

Ich prosta struktura węglowodanowa powoduje, że zostają strawione jako pierwsze monopolizując funkcje trawienne ? wtedy pozostałe pokarmy, czekając na swoją kolej ulegają fermentacji, wywołując takie objawy jak niestrawność, zgaga, nadmierna ilość gazów, wzdęcia, ból brzucha itp.