Wiosna odkrywa nasze ciała… czas rozpocząć przygotowania

Wiosna odkrywa nasze ciała… czas rozpocząć przygotowania :)

Nadchodzi wiosna! Czas niesamowitej energii, a także redukcji nadmiarów w szafie, na talerzu czy w obwodach ciała. Wraz z eliminacją kolejnej warstwy odzieży, światło dzienne mają szansę ujrzeć stopniowo odkrywane części ciała. Uwidaczniają się kształty sylwetki a także jakość skóry.

Chudnę nie w tym miejscu, dlaczego?

Bywa tak, że pomimo właściwej diety i regularnego wysiłku fizycznego sylwetka nadal pozostaje w dysproporcji. Dzieje się tak dlatego, że nadmierna tkanka tłuszczowa z czasem ulega zbiciu. W miejscach jej kumulacji dochodzi do zmniejszenia krążenia krwi, co jednocześnie wiąże się z niedotlenieniem tkanek, ich niedożywieniem oraz z zaleganiem toksyn. Lokalny metabolizm ulega osłabieniu i oprócz widocznego nagromadzenia „tłuszczyku” skóra staje się nierówna tworząc cellulit.

Na uzyskanie odpowiednich proporcji ciała składa się wiele czynników. Im bardziej kompleksowo będą podjęte działania, tym szybszy i trwalszy efekt zostanie uzyskany.

Co mogę zrobić dla uzyskania ładnej sylwetki?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że poruszany jest tutaj aspekt kształtowania proporcji ciała, a nie typowo postrzeganego odchudzania. Dlatego niezalecane jest skupianie się wyłącznie na liczeniu kalorii i codziennym ważeniu. Naturalnie, przy nadwadze lub otyłości potrzebna jest utrata nadwyżkowych kilogramów, jednak mimo wszystko warto podejść do tego procesu pod pojęciem ŚWIADOMEJ zmiany rutyny dnia codziennego.

Rozpoczynając od aspektu diety, nadrzędnymi są wartość odżywcza oraz właściwości termiczne spożywanych potraw. Często, popularnie stosowana dieta fit, oparta na sałatkach i jogurtach powoduje wyziębienie i wręcz zaśluzowanie organizmu. Skutkuje to poszukiwaniem utraconego ciepła oraz ponownym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, widocznym pod postacią cellulitu, złogów tłuszczowych i w efekcie długofalowym - efektu jojo. Dlatego trafnym i bardzo indywidualnym jest połączenie dietetyki akademickiej z odżywianiem wg zaleceń Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Kolejnym ważnym krokiem do pracy nad ciałem jest ruch. Tutaj powszechna jest zasada 3 x 30 x 130, która wskazuje na regularne wykonywanie wysiłku tlenowego. Najlepszą stosowaną miarką w tym przypadku jest rozmowa. Kiedy podczas przykładowego „chodzenia z kijami” można się swobodnie wypowiadać, a nie jest to jeszcze „wysapywanie” pojedynczych wyrazów, to oznacza, że jest to odpowiednio osiągnięty pułap :) Czas aktywności, potrzebny dla rozpoczęcia procesu spalania tkanki tłuszczowej wynosi minimum 20-30 minut. Wtedy jako uzupełnienie warto dodać ćwiczenia kształtujące sylwetkę.

Moje ciało nie chce współpracować.

Niejednokrotnie zdarza się, że pomimo diety i aktywności fizycznej, ciało nadal pozostaje w dysproporcji. Wtedy pomocny jest profesjonalny masaż modelujący, wykonany przez doświadczonego fizjoterapeutę. Podczas masażu przede wszystkim dochodzi do poprawy krążenia krwi, co czyni tkanki bardziej dotlenione i odżywione.  Usprawnieniu ulega także metabolizm komórkowy, wspierając tym samym usuwanie substancji toksycznych. Pobudzenie krążenia krwi i limfy, wspiera także redukcję obrzęków. Te wszystkie działania, składają się  na obraz zregenerowanego ciała, z odżywioną i wygładzoną skórą, gotową na przyjęcie promieni słonecznych :)

W zależności od dobranego bodźca/techniki masażu, fizjoterapeuta może rozbijać nagromadzone złogi tłuszczowe lub zadziałać ujędrniająco i stymulująco, na skórę o obniżonym napięciu. Podczas masażu tkanki poddawane są różnorodnym technikom, a schemat doboru siły i rodzaju bodźca podobne są jak podczas przeprowadzenia treningu. Na początku wykonuje się tzw. rozgrzewkę, czy inaczej mówiąc przygotowanie tkanek i stosowane są techniki drenujące, bardziej delikatne. Następnie intensywność rośnie, aby na koniec wyciszyć masowaną powierzchnię. Ponadto, siła masażu wzrasta z każdym kolejnym zabiegiem, aby dać ciału czas na przystosowanie się. Podczas masowania określonej powierzchni, w trakcie jednego etapu masażu, mogą także zostać użyte różne techniki. Na przykład, kiedy po stronie przyśrodkowej uda w okolicy kolana uwidaczniają się twarde złogi potrzebujące rozbicia, a w okolicy krocza czy pachwiny, tkanka bywa mocno poluźniona i potrzebuje ujędrnienia. Wiedza oraz indywidualne podejście oraz wyczucie tkanki pod palcami i dobranie odpowiedniej techniki daje tylko ręka fizjoterapeuty. Jest to istotną przewagą nad różnego rodzaju maszynami do masażu.

Masaż w gabinecie Orkiszowych Pól wykonywany jest za pomocą maceratu wykonanego z oliwy z oliwek ora ziół, z dodatkiem olejków eterycznych, wspomagających działanie masażu na tkanki. Są to preparaty wykonywane własnoręcznie. Istnieje także możliwość masażu na preparacie komercyjnym. Ponadto w zależności od potrzeby masowanej powierzchni może zostać użyta bańka chińska lub szczotka z naturalnego włosia. Podczas każdej wizyty rozmawiamy na temat odżywiania, poszukując motywacji, wsparcia i inspiracji podczas procesu zmiany nawyków, który nie jest łatwym czasem.

Aby nie tracić sił i zdrowia na zbędne działania, warto zaufać doświadczonym specjalistom. Kiedy robi się coś świadomie, można uzyskać wiele i na długo.