Liposomy jako nośnik substancji aktywnych.

 

Liposomy składają się z zamkniętych pęcherzyków, których zewnętrzna warstwa to dwuwarstwa lipidowa, która prezentuje strukturę identyczną do błon biologicznych. Złożona jest ona z fosfolipidów i cholesterolu. Rdzeń struktury liposomu stanowi woda. Ze względu na to, iż struktury te fantastycznie naśladują naturalne błony komórkowe, od dawna są badane jako nośniki leków i substancji aktywnych, ze względu na doskonałą zdolność do przenikania do komórek oraz bezpieczeństwo. Zważywszy na swoją strukturę, liposomy są doskonałym nośnikiem zarówno substancji rozpuszczalnych w tłuszczu, jak i w wodzie. 

Ze względu na wielkość oraz ilość warstw otoczki liposomy możemy podzielić na:

1. liposomy wielowarstwowe (multilamerall vesicles, MLVs) - rozmiar: 0,4-10 μm;

2. liposomy jednowarstwowe (unilamerall vesicles, UVs) - rozmiar: 0,01-1 μm: 

  • duże liposomy jednowarstwowe (large unilamerall vesicles, LUVs) - rozmiar: 0,05-0,1 μm;
  • małe liposomy jednowarstwowe (small unilamerall vesicles, SUVs) - rozmiar: 0,02-0,03 μm;  

3. wielopęcherzykowe liposomy (multivesicular vesicles, MVVs) - rozmiar: 0,4- 10 μm;

4. pęcherzyki ogromne (giant unilamerall vesicles, GUV) - rozmiar: >1 μm

Jakie korzyści płyną z podawania suplementów w postaci liposomalnej?

  • Liposomy wykazują identyczną strukturę, co komórki ludzkiego organizmu, czyli są biozgodne. Oznacza to, że dzięki liposomom możemy dostarczyć daną substancję aktywną bez niepotrzebnych substancji pomocniczych, które są obecne w innych postaciach np. w tabletkach.
  • Dzięku strukturze liposomalnej uzyskamy znacznie większą biodostepność danej substancji odżywczej. Badania podają, że witamina C podawana w postaci tabletek ulega wchłanianiu w ok. 45%, natomiast w postaci liposomalnej dwukrotnie więcej. 
  • Liposomy nie tylko chronią transportowaną substancję przed rozkładem w przewodzie pokarmowym, ale także ze względu na brak dodatkowych utrwalaczy, nie naraża przewodu pokarmowego na drażniące działanie niektórych substancji.

Coraz częściej słyszy się, iż struktury liposomalne są wykrozystywane w farmaceutyce oraz kosmetyce. Dlaczego jednak pomimo bardzo dobrej biodostępnośći nie jest to jeszcze aż tak rozwinięte? Otóż jest to związene z technologią wtwarzania liposomów. Jest ona znacznie bardziej skomplikowana i kosztowna niż wytworzenie tabletek czy kapsułek. 

Jeżeli zależy Wam na tym, aby suplementy które przyjmujecie były dobrze przyswajalne i nie posiadały żadnych niepotrzebnych dodatów w składzie, to koniecnie zajrzyjcie do naszgo sklepu internetowego i zapoznajcie się z nowymi produktami firmy Dwatro