Jak i kiedy oczyszczać?

Najbardziej rozpowszechniona w Polsce metoda oczyszczania to post opracowany przed 30 laty i z powodzeniem rozprzestrzeniany przez wspaniałą lekarkę, Ewę Dąbrowską. Sama nazwa post, w naszej kulturze, kojarzy się z czasem, który uwzględniany jest w powszechnej w Polsce, religii chrześcijańskiej, jak i wielu innych religiach świata. Post, to czas w którym rezygnujemy z pewnych pokarmów, a może nawet przestajemy jeść, wyciszamy się. Przypada on najczęściej na wiosnę.
Ciekawe, że przyroda o tym czasie - w lutym, marcu jest jeszcze bardzo spokojna, wyciszona. A pożywienie, w naturze już właściwie się kończy. Natura tak ustanowiła. Każdy człowiek, po ciężkiej zimie, podczas której spożywał zwykle wiele mięsa i zbóż, a w długie popołudnia chętnie sięgał po energetyczne słodycze, ma "zakwaszony" organizm. Zatem wiosna, to czas, w którym ciało, organizm prosi o odciążenie, oczyszczenie.

Jak wiemy najważniejszym filtrem w naszym organizmie jest wątroba. Ona wiele znosi, przechowuje, regeneruje, oczyszcza stale. Według wiedzy medycyny chińskiej wiosna to czas maksymalnego działania wątroby. Dlatego to najlepszy czas na przeprowadzenie procesu oczyszczania.

Oczyszczanie – post prowadzi do usunięcia z organizmu szkodliwych substancji i toksyn, to jakby „mycie” wnętrza ciała. Początkową fazą tego procesu jest samooczyszczanie przewodu pokarmowego, jelit, w kolejnym to oczyszczenie tkanki łącznej, narządów wewnętrznych z kwaśnych produktów przemiany materii, aż wreszcie w odpowiednio długo prowadzonym procesie, dochodzi do oczyszczenia krwi. W praktyce, w efekcie odpowiednich działań dietetycznych, wielu uczestników tego procesu doświadcza oczyszczenia umysłu i zrównoważenia emocji. Ta przemyślana procedura, to świetny pomysł na długotrwałą zmianę i czas akceptacji nowych sposobów żywienia. Niejednokrotnie też uczestnicy takich procedur, mówią o odczuciu lekkości, o uwolnieniu od nadmiaru.

To odczucie pozbycia się „nadmiaru”, jest ważną informacją diagnostyczną. Bowiem procesy oczyszczania, jakkolwiek możemy uznać, że są przeznaczone i powinny być praktykowane przez niemal każdego, to jednak nie zawsze są bezpieczne. I znów sięgając do wiedzy medycyny chińskiej i jej sposobu diagnozowania, oczyszczania będą przeznaczone dla ludzi nadmiarowych, bowiem osoby niedoborowe, powinniśmy wzmacniać. Dlatego to właśnie ten moment, by odpowiedzieć sobie na pytanie, którą metodę oczyszczania wybrać?

Przede wszystkim powinna być ona bezpieczna, możliwa do przeprowadzenia w warunkach w jakich jest podejmowana i dostosowana do indywidualnych możliwości organizmu. Jeśli nie ma dostatecznej wiedzy, to również dobrze jest jeśli taki proces przeprowadzony jest pod okiem specjalisty i jest monitorowany.

Wybrane metody odkwaszania – oczyszczania i długość ich trwania, by osiągnąć efekty:

Rodzaj odżywiania postnego Czas trwania, by były efekty
Dieta odkwaszająca – oparta na unikaniu produktów zakwaszających i zwiększaniu w diecie produktów zasadowych. 1-3 miesiące
Odkwaszanie wg metody dr Renaty Collier, opisane w książce „Zdrowe jelita, zdrowy człowiek” 7 – 14 dni, plus odpowiednie wychodzenie z diety do 28 dni
Dieta – post owocowo – warzywny dr Ewy Dąbrowskiej może trwać od 2 do 6 tygodni
Monodieta zbożowa (na bazie ryżu lub owsa lub prosa lub jęczmienia) – polega na spożywaniu tylko jednego rodzaju pełnoziarnistego zboża Minimum 3 dni, a następnie każda wielokrotność 6 lub 9 lub 12 dni
   
Dieta przeciwgrzybicza 3 – 6 miesięcy
Post św. Hildegardy – ścisły lub lekki Od 7 do 40 dni
Oczyszczanie sokami 7 do 14 dni
Głodówka na wodzie Od 7 do 40 dni


Każda z tych metod rządzi się swoimi prawami i składają się na nie różne, choć często bardzo podobne zasady. Wspólne dla nich wszystkich są zasady odstawienia cukru (nie koniecznie węglowodanów w postaci zbóż) białka zwierzęcego oraz używek a spożywanie tylko świeżych i tylko naturalnych produktów roślinnych. Każde z nich jest wsparte przyjmowaniem większej lub mniejszej ilości ziół, naparów ziołowych, czy substancji mineralnych wzmacniających detoksykację.

Odkwaszanie oparte na metodzie dr Renaty Collier.

Ta metoda oczyszczania z modyfikacjami zaczerpniętymi z praktyki dietetycznej medycyny chińskiej, to program, którym zajmuję się od wielu lat. Doskonalę go, modyfikuję w zależności od pór roku i od stanu osób go podejmujących. Z ciekawością obserwuję dobre efekty oraz bezpieczeństwo stosowania w różnych stanach zdrowotnych.

Ta metoda jest szczególnie lubiana przez praktyków medycyny chińskiej, ponieważ w samych założeniach dba o dobre i stabilne tzw. Qi Śledziony. To energia QI śledziony odpowiada za stabilizację układu pokarmowego i zapobiega powstawaniu wilgoci – tej, która w TCM najczęściej stanowi czynnik chorobotwórczy. Zatem Pani dr Collier – niemiecka lekarka już w ubiegłym stuleciu, miała wyczucie, mając potrzebę karmić swoich pacjentów gotowanymi na parze wszelkimi warzywami i dobrej jakości tłuszczami podczas swojej dietetycznej terapii.

Dobieranie obróbki termicznej lub podawanie pokarmów surowych szczególnie warzyw i wybranych owoców podczas oczyszczań, czy też soków z wyciskarek wolnoobrotowych (jak w diecie detoksykującej i antyrakowej dr Gersona)  ma znaczenie dla efektów oczyszczania. Nie każdemu bowiem służy dana procedura.

W pojęciu medycyny chińskiej surowe warzywa i owoce, a tym bardziej soki, są bardziej Yin, mają bardziej chłodzącą naturę, a więc służyć będą osobom, które zmagają się z patologiami gorąca i wilgoci, i mają dostatecznie dobre Qi śledziony. Mogą być tez korzystniejsze w ciepłych porach roku i gorącym klimacie. Gdy jednakże oczyszczaniu podda się osoba „zimna”, której odczucia to często marznięcie, a objawy i dolegliwości świadczą o obecności tzw. zimnej wilgoci, to zdecydowanie skuteczniejsza i trwalsza w efektach będzie metoda, która nie wychłodzi dodatkowo układu pokarmowego. Czyli metoda odkwaszania oparta o spożywanie przez dłuższy czas tylko gotowanych, pieczonych, duszonych warzyw i tylko niewielkiej ilości owoców, bogatych skąd inąd w fruktozę, będzie bezpieczniejsza i służyć może również osobom z tzw. gorącem.

Zapraszamy do naszej szkoły online!

Oczyszczanie organizmu kurs online