Fitoterapia

Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie lasy i góry są aptekami.

Paracelsus

Coraz częściej zastanawiamy się czy musimy się leczyć przy pomocy cudownej pigułki, która usunie objawy. Coraz częściej nasza intuicja podpowiada nam, że to nie jest dobra droga.

Renesans ziołolecznictwa. A jednak zioła w XXI wieku przez ustawodawstwo mają być ograniczane, ale w tej kwestii na szczęście natura sobie świetnie radzi. Zioła rosną i tylko czekają na nasze mądre zainteresowanie.

„Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził.” (Syr 38)

Wielu ziół nie trzeba się bać. Ziół, które mogą być trujące w niewielkiej dawce jest niewiele w stosunku do tych które z powodzeniem harmonizują pracę narządów wewnętrznych.


CHIŃSKIE ZIOŁA LECZNICZE STOSOWANE DO GOTOWANIA

Chińskie zioła są od ok. 20 lat stosowane również w Polsce i przepisywane przez doświadczonych terapeutów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Zioła te silnie działają i potrafią leczyć wiele problemów zdrowotnych, na które trudno znaleźć lekarstwo wśród różnych propozycji leczenia. W tej chwili w Polsce stosowane są również preparaty z ziół chińskich w postaci tabletek lub kulek. Są one również przepisywane przez terapeutów medycyny chińskiej.

Osoby, które uczestniczą w kursach gotowania wg pięciu przemian lub interesują się medycyną chińską wiedzą o możliwości poprawiania leczniczego działania potraw poprzez dodawanie do nich odpowiednich ziół.

Wśród ziół znajdujemy nasze codzienne rodzime rośliny, jak i takie które przybywają do naszego kraju z daleka.

Jednak Chińczycy, którzy najczęściej korzystają z terapii ziołowych opracowywanych dzięki Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, mają opracowane receptury i stosują wiele ziół właśnie do gotowania potraw by nieustannie wzmacniać organizm.

DANG GUI - Korzeń arcydzięgla chińskiego

Zioło to jest lekarstwem dla kobiet, tonizuje i wzmacnia krew, odżywia i dynamizuje jej przepływ. Dang Gui poruszając krew, zapobiega jej zastojom i pomaga wytworzyć nową. Zioła bardzo ważne po porodzie. Nie należy go stosować podczas menstruacji, ponieważ może wywoływać wzmożone krwawienie.
Dodaje się je w ostatniej fazie gotowania na 40 min, 1 h przed końcem do tzw. zup mocy – rosołów leczniczych i wzmacniających gotowanych np. na kurze lub wołowinie czy cielęcinie, ale też do zup jarskich.

HUANG QI – Korzeń traganka

To zioło należy do grupy ziół wzmacniających Qi (w TMC tak nazywana jest energia życiowa). Działa na śledzionę i płuca. Bezpośrednio podnosi Qi śledziony, dlatego z powodzeniem może być stosowany w uczuciu ociężałości i zmęczeniu. Ten korzeń sprowadza Qi na powierzchnię ciała strzegąc tym samym przed wniknięciem chorobotwórczych czynników jak wiatr czy wilgoć oraz patogenów. Stosuje się je do zup mocy lub jako odrębne zioło i do mieszanek.

HE SHOU WU – Korzeń rdestu wielokwiatowego

To zioło należy do grupy odżywiających krew. Wpływa na wątrobę i nerki, odżywia krewi i Jing (w TMC to kwintesencja ciała, tzw. energia przedurodzeniowa), nawilża też jelito przy zaparciach spowodowanych niedoborem krwi.
Korzeń ten jest znany przede wszystkim z powodu swojego działania na włosy, używa się przy łamliwych i siwych włosach. Przypisuje się mu nawet siłę przywrócenia pierwotnego koloru włosów. Stosuje się je do zup mocy lub jako odrębne zioło i do mieszanek.

DA ZAO – Czerwone daktyle chińskie

Należą do produktów tonizujących Qi, wzmacniają Qi śledziony, żołądka i uspokajają umysł. Można je dodawać do słodkich zup zbożowych, jak również do mięsnych rosołów – zup mocy oraz do kompotów owocowych. Pomagają przy niedoborze Qi śledziony (zaburzona praca przewodu pokarmowego). Robi się z nich również nalewkę z czerwonego wina na odbudową krwi.

GOU QI ZI – Owoce kolcowoju

Są to małe czerwone nasiona, należące do grupy ziół odżywiających krew i jin. Nawilżają oczy i gardło, odżywiają jin wątroby i nerek, wzmacniają wzrok. Są również skuteczne przy lekkiej cukrzycy. Można je jeść bezpośrednio lub dodawać do kompotów i zup mocy.

CHEN PI – Skórka gorzkiej pomarańczy

Jest ziołem poruszającym Qi oraz rozpraszającym zastałe w żołądku pożywienie, aby stało się lżej strawne. Nieco wzmacnia śledzionę, wysusza wilgoć i harmonizuje przepływ Qi. Może być stosowana przy wzdęciach, nudnościach i przejedzeniu. Jest dobrym dodatkiem do potraw z ryb, również do rosołów oraz do herbaty na zastój pożywienia.

JU HUA – Kwiat chryzantemy

To bardzo ważne zioło w ciepłych porach roku, ma przyjemny, lekko gorzkawy smak, czasem odczuwany jako lekko ostry. Swoją energię kieruje do wątroby, działając na nią ochładzająco, kojąco, ma siłę usuwania tzw. gorącego wiatru. Tego rodzaju patogen związany jest z chorobami zakaźnymi, z anginowymi problemami gardła. Ju Hua jest ziołem bardzo ważnym w kojeniu zaczerwienionych, zmęczonych oczu. Jest wspaniałym środkiem w leczeniu kataru siennego. W codziennym piciu, pojedynczy kwiat dodajemy do herbaty lub samego zalewamy. Można naparzać herbatkę z tego samego kwiatu nawet pięć razy. W przypadku „złapania Gorącego wiatru”, który objawia się m.in lekką gorączką, czasem dreszczami lub uczuciem gorąca, silnym bólem gardła i pragnieniem, a do tego pojawią się katar lub kaszel z żółtą wydzieliną i zaczerwienione piekące oczy, należy pić silny napar z kwiatów chryzantemy, w którym nawet do pół szklanki kwiatów zalewamy wrzątkiem, zaparzamy 10 minut i pijemy.


DOMOWA APTECZKA NA PRZEZIĘBIENIE I GRYPĘ

Zioła przydatne w leczeniu przeziębienia

Warto zwrócić uwagę na ich naturę termiczną.  W stanach przeziębieniowych stosujemy zioła ostre i ciepłe. Kwiat bzu czarnego ma chłodną naturę, ale jest tutaj również skuteczny.

  • Kłącze imbiru lekarskiego
  • Kwiat bzu czarnego
  • Ziele krwawnika
  • Liść mięty pieprzowej

Receptura na opryszczkę wargową (z własnej praktyki)

  • Melisa lekarska (łyżka),
  • Kwiat dziewanny (dwie łyżki),
  • Korzeń lukrecji (płaska łyżeczka)

Korzeń lukrecji zagotować, pozostałe zioła dodajemy na koniec i zaparzamy ok 10 minut

Mieszanka "łąkowa" na katar

  • Bluszczyk kurdybanek
  • Świetlik łąkowy
  • Stokrotka pospolita

Herbatka na deszcze i niepogodę

  • Kilka plastrów świeżego imbiru
  • Liść mięty pieprzowej
  • Szczypta pieprzu kajeńskiego
  • Szczypta cynamonu

 Dosłodzić miodem. Herbatka ma działanie osuszające wilgoć, nie będzie korzystna dla osób z gorącą konstytucją i suchością w organizmie. 

Herbatka na wodnisty katar

  • Tymianek
  • Lukrecja korzeń        
  • Imbir  

Po 1/3-1 łyżeczki w zależności od nasilenia objawów, zagotować 3-5 minut. Świeży korzeń imbiru jest bardziej aromatyczny, działa łagodniej, mniej osusza

Grypa z bólem gardła - atak gorącego wiatru

  • Krwawnik 3-6g (1-2 łyżeczki)
  • Mięta pieprzowa 3g
  • Bez czarny (kwiat) 3g (czubata łyżka)

Grypa z zapaleniem zatok - atak zimnego wiatru z wilgocią

  • Krwawnik 3g
  • Arcydzięgiel litwor 3g
  • Bez czarny (kwiat) 3g
  • Ziele świetlika łąkowego 3g
  • Imbir świeży 3 plasterki                           

Napar należy pić 3x dziennie.