Dietetyka klasyczna

Dietetyka klasyczna nazywana właściwie na uczelniach nauką o żywieniu człowieka jest nauką dość młodą, choć jak widać bardzo dynamicznie rozwijającą się. Możliwości badawcze dają nam ogromną wiedzę nt niemalże każdej cząsteczki wchłanianej żywności.

Składniki pokarmowe czyli białka, tłuszcze i węglowodany są nieustannie rozkładane na części pierwsze i bilansowane w diecie.

Poziomy mikroelementów i witamin, dokładnie zbadane, nieustannie odkrywane na nowo, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wiedza o nich daje możliwość diagnozowania, a których brak, ich suplementowania.

Obserwuję jednak, że wiedza dietetyki klasycznej jest niepełna. Brak jej jakiegoś indywidualnego podejścia do pacjenta. Liczenie kalorii i bilansu składników pokarmowych wydaje się niejednokrotnie być niewystarczającym by pomóc w uzdrawianiu chorych przy pomocy diety.

Dlatego tak bardzo interesujące i inspirujące stały się dla mnie teorie dietetyki wschodu, a przede wszystkim Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz wiedza jaką pozostawiła na temat żywności jako lekarstwa św. Hildegarda z Bingen.

Zapraszam i zachęcam do poznania tej niezwykle ciekawej wiedzy jaką niosą starożytne i średniowieczne mądrości.

Posługuje się głównie wiedzą nt. zawartości podstawowych składników żywieniowych jak węglowodany, tłuszcze, białka oraz witaminy i minerały w pożywieniu oraz jego kalorycznością.
Dorota Łapa

Żywieniowe zalecenia, ogólne zalecenia żywieniowe opracowywane na podstawie badań i aktualnego stanu wiedzy w tej dziedzinie. Zalecenia takie opracowuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Polsce zalecenia zostały opracowane przez Komitet Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk, Instytut Żywności i Żywienia oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych. Zalecenia te są następujące:

  1. Jedz regularnie minimum trzy posiłki dziennie.
  2. Twoje codzienne pożywienie powinno zawierać różnorodną żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
  3. Spożywaj codziennie produkty zbożowe oraz warzywa i owoce. Warzywa najlepiej jeść na surowo lub krótko gotowane.
  4. Dwa, a najlepiej trzy razy dziennie spożywaj mleko, biały ser, jogurty lub kefiry o obniżonej zawartości tłuszczu.
  5. Mięso i jego przetwory jedz w ilościach umiarkowanych, dwa lub trzy razy w tygodniu. Wybieraj mięso chude. W pozostałe dni jadaj dania z ryb i roślin strączkowych (fasola groch, soja).
  6. Ograniczaj ilość spożywanego tłuszczu. Do przyrządzania potraw tłuszcze zwierzęce zastępuj olejami lub oliwą z oliwek.
  7. Ograniczaj spożywanie soli kuchennej. Jedna płaska łyżeczka soli dziennie dodawana do potraw powinna wystarczyć. Nie dosalaj.
  8. Zachowaj umiar w jedzeniu cukru i słodyczy. Zamiast słodyczy jadaj więcej owoców i warzyw.
  9. Bądź aktywny ruchowo. Pomoże Ci to utracić nadmiar dostarczonych z pożywieniem kalorii. Pamiętaj, że ruch może często zastąpić lekarstwo, lecz żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu.