O systemie odżywiania w TMC

System odżywiania w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej oparty jest na filozofiach, które leżą u podstaw Medycyny Chińskiej. Są to filozofie, które pozwalają na dobór pożywienia jak również terapii i ocenę stanu zdrowia człowieka poprzez diagnozowanie tzw. stanów energetycznych.

Podstawową filozofią jest teoria Yin/Yang, którą można upraszczając wytłumaczyć jako zależność Zimno/Ciepło. Ponadto inne filozofie leżące u podstaw TCM wykorzystywane w dietetyce TCM to:

  • Filozofia pięciu Żywiołów/ Przemian/ Smaków
  • Teoria Potrójnego Ogrzewacza
  • Zegar narządów
  • Diagnostyka z języka i pulsu oraz ogólnego wyglądu twarzy.

Ponieważ natura człowieka w sposób intuicyjny może odczuwać zapotrzebowanie na dane pokarmy czy przyjęcie danego stylu życia, wiemy, że wynika to z jego indywidualnych potrzeb. Filozofie wschodu potrafią okreslać je i dobierać do nich pokarmy i terapie.

Dzięki temu ich dietetyka zdaje się być najlepszą profilaktyką.

 
Przykładowo:
  • Odporność na zimno lub jej brak oznacza że ktoś ma naturę bardziej gorącą lub chłodną, co determinuje nasze zwyczaje żywieniowe czy też tzw. ochoty. Organizm sam domaga się gorącego gdy zimno, chłodnego gdy gorąco.
  • Te natury charakteryzują poszczególne pory roku – powinniśmy zwrócić naszą uwagę na pożywienie jakie powinno być dostarczane organizmowi.

Charakteryzowanie produktów żywnościowych pod kątem ich natury i termiki pomaga dostosować odpowiednio odżywianie do stanu energetycznego.

Dlatego przykładowo osobom z uczuciem zimna ta dietetyka zaleci spożywanie głównie płatków owsianych i potraw przygotowanych z użyciem mięsa.

Z kolei osobom, którym jest często gorąco i mają wiele objawów gorąca ze strony np. układu krążenia jak wysokie ciśnienie krwi, dietetyka TMC skupi się na ochładzaniu dzięki eliminacji mięsa z diety i podawaniu ryżu lub kaszy jaglanej.

DIETETYKA TMC JEST NIEZWYKLE INSPIRUJĄCA I POSZERZA HORYZONT POSTRZEGANIA ŻYWNOŚCI JEDYNIE JAKO ŹRÓDŁA BIAŁEK, WĘGLOWODANÓW I TŁUSZCZÓW ORAZ WITAMIN I SKŁADNIKÓW MINERALNYCH, KTÓRYCH ZNACZENIE OCZYWIŚCIE JEST OGROMNE.

Zapraszamy do studiowania tego kierunku w Orkiszowych Polach w Poznaniu!