Konferencja 21 listopada 2015

Relacja z Konferencji Zdrowy Uczen.org

               

W sobotę 21 listopada 2015 roku w Collegium Da Vinci w Poznaniu odbyła się konferencja ZdrowyUczeń.org. Konferencja miała na celu szerzenie edukacji, budowanie świadomości, propagowanie zdrowych postaw żywieniowych oraz aktywności fizycznej wśród społeczności szkolnej szkół Wielkopolski. Spotkanie było doskonałą okazją do spotkania się specjalistów z zakresu dietetyki i żywienia, aktywności fizycznej oraz ponad 200 przedstawicieli szkół, którzy chcieli dowiedzieć się jak smacznie, zdrowo i zgodnie z najnowszymi przepisami gotować dla dzieci i młodzieży oraz jak propagować i zachęcać społeczność szkolną do zdrowego żywienia.

           

Swoją obecnością zaszczycili spotkanie szanowni Goście, m.in. profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego – Pan prof. dr hab. Jan Gawęcki i prof. dr. hab. Jan Jeszka jak również Rektor  i Profesor Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji dr hab. Dawid Murawa oraz Kierownik Projektu Wielkopolska Onkologia i Z-ca Dyrektora Szpitala Przemienia Pańskiego dr n.med. Rafał Staszewski.

    

Podczas pierwszej sesji zatytułowanej „Żywienie – o co właściwie tyle hałasu” mgr inż. Dorota Łapa zwróciła szczególną uwagę na żywienie dzieci  na różnych etapach rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem wieku szkolnego.

Następnie odbyła się projekcja filmiku Grzegorza Łapanowskiego, który dzielił się informacjami na temat prowadzenia projektu edukacyjnego Fundacji Szkoła na Widelcu.

Następnie dietetyczki mgr inż. Dominika Nitschke-Michalak i  mgr inż. Anna Żywica przedstawiły nam co dzieci jeść powinny ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych i drugich śniadań. Podczas przerwy śniadaniowej można było spróbować pięknie udekorowanych kanapek z pasztetem z czerwonej soczewicy i z pastą typu hummus. Bardzo smaczne okazały się obrane i pokrojone warzywa do chrupania z twarożkiem. Wszystkie posiłki zostały przygotowane przez Pyszoty - Projekt Catering i Edukacja, który na co dzień zajmuje się zdrowym żywieniem setek dzieci.

           

W trakcie drugiej sesji „Aktualne aspekty prawno-medyczne zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w Polsce mgr inż. Dorota Łapa mówiła na temat zagrożeń płynących ze spożywania żywności wysokoprzetworzonej oraz o coraz częściej występujących uzależnieniach żywieniowych.

Lek. med. Justyna Okupniak zwróciła uwagę na wzrastającą liczbę osób chorych na tzw. choroby wynikające z nieprawidłowej diety. Podczas ostatniego z wykładów w tej sesji pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przedstawili praktyczne rozwiązania  nawiązujące do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. 
Po wystąpieniach miała miejsce moderowana dyskusja podczas której eksperci starali się rozszerzyć interesujące kwestie i odpowiadać na pytania. 
Podczas przerwy obiadowej była możliwość spróbowania zupy z gruszka i pietruszki oraz kremu z pieczonych buraków z tymiankiem i grzankami oraz dań obiadowych: kotlecików z warzyw i czerwonej soczewicy oraz kaszotta z kaszy jęczmiennej pęczak z warzywami sezonowymi.

      

Trzecia sesja „Doświadczenia: Gotowanie, motywowanie, aktywne i sugestywne przekazywanie wiedzy” rozpoczęła się prelekcją mgr inż. Izabeli Wojdyły dotyczącą praktycznego gotowania dla dzieci i młodzieży. Wielu osobom wydawało się, że przygotowanie dania zawierającego tradycyjne składniki – mięso i ziemniaki jest zdecydowania tańsze niż przygotowanie dania z kaszą. Jednak okazało się, że można w prosty sposób zastosować dodatek kasz do dań obiadowych i deserów. Został wyświetlony również film Jamiego Oliviera „Jak to się robi?” dotyczący ważności dobrego odżywiania w życiu dzieci i młodzieży oraz roli rodzica i osób bliskich w budowaniu dobrych nawyków żywieniowych. Kolejne wystąpienie przedstawiało działania Kampanii „We love eating”, popularyzującej dobre nawyki żywieniowe w siedmiu miastach europejskich, w tym również w Poznaniu.

Na takich wydarzeniach nie może zabraknąć tematów psychologicznych. Pani psycholog Maja Szatkowska z Pracowni Razem, przedstawiła jak złe żywienie może przekładać się na negatywne zachowania wśród dzieci oraz jak można je skutecznie przekonać do zdrowego jedzenia. Podczas ostatniej prelekcji poruszony został temat sklepików i barków szkolnych – jak je wyposażyć w obliczu Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. Po wykładach nastąpił czas na odrobinę słodkiego i przyjemnego odpoczynku podczas przerwy z podwieczorkiem w postaci ciasteczka z czerwonej fasoli, zapiekaną kaszą jaglaną przekładaną gruszką i jabłkiem z cynamonem smakującą jak szarlotka oraz chlebkiem ryżowym z kremem czekoladowym z awokado, karobu i migdałów.

  

Czwarta sesja „ Styl życia – ruch i aktywność fizyczna” rozpoczęła się wystąpieniem uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Krzesinach realizujących projekt „Zdrowy jak RYBA – czyli Rozwojowy Yedzeniowy Blok Antyfastfoodowy”. To było świetne wystąpienie licealistów, którzy stali się inicjatorami mody na zdrowe żywienie wśród swoich szkolnych kolegów. Oby więcej wspieranych przez Dyrekcje takich inicjatyw wśród uczniów. Takie działania mogą więcej zdziałać niż zmagania dietetyków, psychologów i nauczycieli.

Ważne tematy przedstawił  prof. AWF - dr hab. Michał Bronikowski. Tematy dotyczące tego jak i dlaczego warto prowadzić ciekawe zajęcia wychowania fizycznego w szkołach są ciągle aktualne.. Prelekcja dr Brzozowskiego z Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji spotkała się z wielkim entuzjazmem słuchających. Biologiczne uwarunkowania wysiłku w sporcie było pretekstem do tego by zastanowić się nad praktycznym podejściem do tematu aktywności fizycznej w szkole. Wszystkie tematy aktywności fizycznej zostały podsumowane w wystąpieniu Pani mgr Pauliny Szczęsnej.

 

Na zakończenie konferencji zostały rozlosowane nagrody dla uczestników konferencji.  Nagrody zostało ufundowane przez Wydawnictwo Galaktyka, Szkołę na Widelcu, Sklep Orkiszowe Pola, Wyższą Szkołę Zdrowia Urody I Edukacji

        

Serdecznie dziękujemy prelegentom, zaproszonym gościom, uczestnikom, organizatorom i sponsorom konferencji – mamy nadzieję że będziemy dalej szerzyć wiedzę dotyczącą naturalnego odżywiania i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. 

Pliki do pobrania: