Konferencja 13 lutego 2016

Relacja z Konferencji Zdrowy Uczen.org

               

W sobotę 13 listopada 2016 roku w Collegium Da Vinci w Poznaniu odbyła się zapowiadana już w listopadzie druga  edycja konferencji ZdrowyUczeń.org. Konferencja miała na celu szerzenie edukacji, budowanie świadomości, propagowanie zdrowych postaw żywieniowych oraz aktywności fizycznej wśród społeczności szkolnej szkół Wielkopolski. Spotkanie po raz kolejny było  okazją do spotkania się specjalistów z zakresu dietetyki i żywienia oraz aktywności fizycznej. Tym razem zgromadziliśmy ponad 300 przedstawicieli szkół i przedszkoli którzy chcieli dowiedzieć się jak smacznie, zdrowo i zgodnie z najnowszymi przepisami gotować dla dzieci i młodzieży oraz jak propagować i zachęcać najmłodszych do zdrowego żywienia.

          

 Tym razem swoim patronatem objął konferencję między innymi Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie  Rektor  i profesor nadzw. Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji dr hab. N.med. Dawid Murawa, dziekan Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu Pani  dr Krystyna Janowicz a także Dyrektor ODN w Poznaniu Pani Elżbieta Superczyńska. Collegium Da Vinci reprezentowała Pani dr Marta Holeksa.

Przebieg wszystkich sesji, wygłoszone wykłady i prezentacje miały bardzo zbliżony przebieg jak podczas pierwszej edycji, która miała miejsce 21 listopada 2015 roku.

Dietetycy mgr inż. Dorota Łapa, mgr inż. Dominika Nitschke-Michalak i mgr inż. Anna Żywica zwróciły  uwagę na żywienie dzieci  na różnych etapach rozwoju , na korzyści wynikające ze spożywania regularnie zdrowych śniadań. Nie mogło zabraknąć tematów zagrożeń płynących ze spożywania żywności wysokoprzetworzonej i coraz częściej występujących uzależnień żywieniowych.

 Fundacja Szkoła na Widelcu cały czas wspiera mocno naszą akcję i mieliśmy okazję obejrzeć materiał nagrany specjalnie na tę okazję przez Grzegorza Łapanowskiego, który dzielił się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Tym razem każdy posiłek przygotowywała inna firma cateringowa. Podczas przerwy śniadaniowej Kuchnia Cateringowa zaserwowała uczestnikom pięknie udekorowane kanapki z pastami z warzyw i roślin strączkowych, świeże warzywa z sosem jogurtowym oraz zdrowe posypki: sezam, siemię lniane i czarnuszkę.

W drugiej sesji uczestnicy mogli zapoznać z możliwościami pozyskiwania środków na edukację żywieniową w szkołach. Wiele możliwości przedstawiła Pani mgr Agnieszka Frąckowiak prezes Stowarzyszenia PsycheSomaPolis           


Na przerwę obiadową firma Pyszoty przygotowała  krem z pieczonych buraków z tymiankiem i prażonymi pestkami dyni oraz  kotlety z  czerwonej soczewicy i kaszotto z kaszy jęczmiennej pęczak z sosem z warzyw korzeniowych. Do picia był prawdziwy kompot z jabłek.

     

 W trzeciej sesji został wyświetlony skłaniający do refleksji filmik Jamiego Oliviera. Udało nam się także zaprosić praktyków, którzy na codzień pracują i gotują dla dzieci. O swoich doświadczeniach mówił kucharz z Przedszkola Lipowa Alejka Marcin Soja, podkreślił on w swoim wystąpieniu rolę i ważność osoby kucharza w placówkach, gdzie jedzą dzieci. O długiej, ale przynoszącej pozytywne efekty drodze wprowadzania kuchni naturalnej do menu przedszkolnego opowiadały Pani Dyrektor mgr Jolanta Łakomska i mgr Pani Edyta Romul z przedszkola Wesołe Skrzaty w Pobiedziskach. O pracy  z młodzieżą i zarażaniu pomysłami na zdrowy styl życia opowiedziała nam Pani mgr Izabela Lanartowska – psycholog z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

 

 Po wykładach nastąpił czas na odrobinę słodkiego i przyjemnego odpoczynku podczas przerwy z podwieczorkiem przygotowanym przez firmę Kuchnia Jaglanka. Do kawy zjeść można było tylko zdrowe słodycze: ciasto bananowe, budyń jaglany, ciasteczka żytnie razowe z żurawiną oraz pralinki przyrządzone z daktyli, orzechów i kokosa.

 

Czwarta sesja dotyczyła ruchu i aktywności fizycznej. Po raz kolejny wypowiadali się licealiści  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Krzesinach realizujący projekt „Zdrowy jak RYBA – czyli Rozwojowy Yedzeniowy Blok Antyfastfoodowy”. Także tym razem zostali odebrani z dużym entuzjazmem.

Po raz kolejny także gościliśmy przedstawicieli Akademii Wychowania Fizycznego :  prof. dr hab. Michała Bronikowskiego i  dr Janusza Brzozowskiego. Tematy dotyczące tego jak i dlaczego warto prowadzić ciekawe zajęcia wychowania fizycznego w szkołach oraz jak istotny jest ruch w każdym wieku są zawsze aktualne i ciekawe.

Na zakończenie konferencji zostały rozlosowane nagrody dla uczestników konferencji. Nagrody zostało ufundowane przez Wydawnictwo Galaktyka, Szkołę na Widelcu, Pyszoty, Sklep Orkiszowe Pola, Wyższą Szkołę Zdrowia Urody i Edukacji

        

Serdecznie dziękujemy prelegentom, zaproszonym gościom, uczestnikom, organizatorom i sponsorom  drugiej edycji konferencji – mamy nadzieję i zamiar dalej szerzyć wiedzę dotyczącą naturalnego odżywiania i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. 

Poniżej znajdują się materiały z tej konferencji. Materiały, które były prezentowane na listopadowej konferencji i wykorzystane zostaly na lutowym spotkaniu - znajdują się w zakładce powyżej.

Pliki do pobrania: