Jak się odżywiać LATEM?

Lato, to pora roku, która kojarzy nam się z gorącem, energią, intensywnym ruchem, światłem i radością. Cechy te są związane z aspektem Yang naszego życia. Dlatego w czasie, gdy poziom energii Yang jest w zenicie, należy szczególnie zadbać o Yin, by poruszane przez Yang, przez jego zbytnią intensywność nie zostało zniszczone. Yin to odpoczynek, dlatego nie bez znaczenia jest fakt, że właśnie wtedy są wakacje i człowiek, by zrównoważyć naturę potrzebuje długotrwałego relaksu. Lato to czas, w którym króluje przemiana ognia.

Narządem o najwyższym Yang jest Serce. Serce nazywane jest Cesarzem, który chroniony jest w organizmie przez wszystkie narządy, ale pierwszą ochronę stanowi jelito cienkie, będące Siostrą Serca oraz pęcherz moczowy, który bezpośrednio wspiera jelito cienkie. Upał i silne pocenie wyczerpują minerały oraz krew i cenne płyny, które chronią serce. Wyczerpując soki serca zawsze będą mu szkodzić. Jednak nasz organizm intuicyjnie poszukuje w tym czasie możliwości ochłodzenia i nawilżenia całego organizmu, a tym samym ochrony płynów i serca.

Błędnym jest jednak uczucie konieczności ochłodzenia organizmu poprzez spożywanie zimnego pożywienia. Wszelkie zimne napoje, lody, głęboko chłodzone galaretki wpływają osłabiająco na narządy trawienne. Zimno wywołując skurcz przytrzymuje w ciele pot i gorąco, dlatego najlepiej zaspakajać pragnienie organizmu ciepłymi napojami. TMC proponuje wręcz gorące napoje oraz ciepłe prysznice, które pozwolą na kontrolowane pocenie, a tym samym ochłodzenie organizmu.

Smakiem przypisanym tej przemianie jest smak gorzki, który w swej naturze jest ochładzający, aż po zimny. Większość produktów o tym smaku ma termikę chłodną. Dlatego też ten smak będzie wzmacniał serce i wspomagał pracę jelita cienkiego. Nie oznacza to jednak, że w naszym pożywieniu ma się znaleźć głównie on. W najgorętsze dni dobrze jest stworzyć chłodną atmosferę podczas posiłków. Podawać świeże i odświeżające posiłki - sałaty, kiełki, owoce, ogórki, tofu, kwaśne zupy i kompoty. Najlepsze owoce odświeżające podczas upałów to jabłka, arbuzy, cytryny i limonki. Wspaniałym remedium na gorąco lata jest wywar z fasoli mung.

Ciekawym jest jednak fakt, który stwierdza, by w najcieplejszych dniach zastosować w pożywieniu intensywnie ostre przyprawy, które mają działanie rozpraszające. Powodują one zwiększenie uczucia ciepła, ale kierując wewnętrzne gorąco ku powierzchni ciała, utrzymuje się na nim, by zewnętrzne ciepło miało mniejszy wpływ na organizm. Warto dodawać zatem do pożywienia świeży imbir, pieprz czarny, kajeński, chrzan oraz pikantne papryczki.

Nie należy spożywać nadmiernej ilości pokarmów ciężkich, takich jak mięso, jaja, duże ilości nasion, orzechów i zbóż, ponieważ ich spożywanie w tej porze roku będzie powodować ospałość. Należy zatem jeść mniejsze porcje lżejszego pożywienia, by cieszyć się latem i gorącem, a w zimniejszych porach roku utrzymać zdrowie.

Jeśli chcesz dowiedziec się wiecej zapraszamy do naszej szkoły online oraz na warsztaty Kuchni Pięciu Przemian.