„Człowieku Ty jesteś najważniejszy - ale Ty jesteś odpowiedzialny.”

Witamy serdecznie,

święta Hildegarda w jednym ze swoich dzieł napisała „Człowieku Ty jesteś najważniejszy  – ale Ty jesteś odpowiedzialny.” Miło być najważniejszym w czyimś życiu. Już od najmłodszych lat rodzice mówią swoim dzieciom, że są ich oczkiem w głowie, że są najważniejsze, najcudowniejsze i najpiękniejsze. Mówili nam tak nasi rodzice, mówimy tak my naszym pociechom i pewnie mówili tak dziadkowie naszym rodzicom. I dobrze, bo tak jest. Dzieci są najważniejsze dla swoich rodziców, mąż jest najważniejszy dla swojej żony, wszyscy jesteśmy najważniejsi dla Boga i odwrotnie rodzic jest najważniejszy dla swojego dziecka, żona jest najważniejsza dla swojego męża, a Bóg jest najważniejszy dla wszystkich wierzących.

Jednak co z tą odpowiedzialnością? Na czym tak naprawdę polega bycie odpowiedzialnym? Co to jest odpowiedzialność? I za co powinniśmy być odpowiedzialni? Według Słownika Języka Polskiego odpowiedzialność to obowiązek moralny lub prawny odpowiadania za swoje lub czyjeś czyny, ale także przyjęcie na siebie obowiązku zadbania o kogoś lub o coś. W życiu codziennym oznacza to między innymi płacenie rachunków, podlewanie kwiatów, karmienie zwierząt, czy też tankowanie samochodu. Dzięki wykonywaniu tych czynności, które nie są nadzwyczaj absorbujące unikamy nieprzyjemnych konsekwencji – nasz samochód nie stanie na środku skrzyżowania z zapaloną rezerwą, a także nie wyłączą nam prądu i nie odetną wody.

Jednak odpowiedzialność to także dbanie o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Każdy dba o nie na swój sposób ubierając się odpowiednio do pogody, zażywając suplementy diety, zdrowo się odżywiając, czy też korzystając z usług lekarzy lub terapeutów. Dzięki temu unikamy nieprzyjemnej konsekwencji, jaką jest choroba. Jeżeli jednak już nas dopadnie i jesteśmy chorzy to nie zrzucajmy całej odpowiedzialności za swoje zdrowie na lekarza, terapeutę, czy czas, tylko szukajmy, dowiadujmy się, działajmy. Gdzie szukać? Gdzie się dowiadywać? Jak działać? W Orkiszowych Polach!

 

Pozdrawiamy

Zespół Orkiszowych Pól